Nagrody i wyróżnienia na Gold EXPO 2016r.

Na Targach „Złoto i srebro w rzemiośle” Gold EXPO w Warszawie

w dniach 29.09. –  01.10.2016r.

zostały rozdane nagrody i wyróżnienia.

 

Wpis z Związku Rzemiosła Polskiego Warszawa dnia 07.10.2016r.

W drugim dniu Targów Złotniczo – Jubilerskich „Gold Expo” w  hali EXPO XXI w Warszawie, odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Złotników „Złoto i srebro w rzemiośle”. Celem konkursu, zorganizowanego przez Ogólnopolską Komisję Złotniczo-Jubilerską Związku Rzemiosła Polskiego jest promocja i prezentacja kunsztu zawodowego złotników-jubilerów oraz młodych adeptów tego zawodu, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności posługiwania się tradycyjnymi oraz nowoczesnymi technikami złotniczymi, ich łączenia, a także kreowanie autorskiego wzornictwa.

W tym roku w kategorii seniorzy najlepszy był Krzysztof Ziemba z pracą praca „WISIOR – HRIS”. W kategorii juniorzy liderem został Kamil Rachlewicz za wisior – ”Kropla oleju”.

Coroczne targi są wielkim wydarzeniem dla branży złotniczej, jubilerskiej i zegarmistrzowskiej. Są okazją do pokazania i uhonorowania ludzi o szczególnych zasługach. Jacek Kurczab, rzemieślnik i mistrz złotnictwa z Krakowa  otrzymał bardzo prestiżowe wyróżnienie, jakim jest Medal Św. Eligiusza i tytuł Złotnik Roku’2016.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński   przyznał – Medal Zasłużony Kulturze – „Gloria Artis” Markowi Drzażdżyńskiemu. Wyróżnienie to otrzymują osoby szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Także podczas gali wręczania nagród, złotnik jubiler, Starszy Śląskiego Cechu Złotników  Jubilerów i Grawerów- Jerzy Kurczok został uhonorowany Szablą Kilińskiego, najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym. Szablista obchodzi w tym roku 55. lecie pracy zawodowej. Środowisko branżowe bardzo ceni Jerzego Kurczoka za jego umiejętności zawodowe, którymi chętnie dzieli się z młodym pokoleniom złotników i grawerów oraz za zaangażowanie w działalność społeczną, na którą poświęca wiele czasu i środków.

654321